Monday, December 14, 2015

Πρωταθλήτριες χειμώνα και πρόκριση στους 32 του Κυπέλλου Ελλάδας

Μία σπουδαία εβδομάδα για την ομάδα μας ολοκληρώθηκε εχθές καθώς τα κορίτσια μας επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 1-3 σετ μέσα στο PAOK Sports Arena και αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες χειμώνα. Με τη νίκη αυτή, τα κορίτσια μας φτάσανε τις 11 νίκες σε ισάριθμους αγώνες για το πρωτάθλημα της Β Εθνικής γυναικών και τις 14 συνολικά, συμπεριλαμβανομένου και του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς είχε προηγηθεί η μεγάλη πρόκριση την Τετάρτη το βράδυ απέναντι στον ΕΟ Σταυρούπολης, ομάδα που αγωνίζεται στην Α2 Εθνική κατηγορία.Να σημειωθεί πως παρόμοια πορεία είχε η ομάδα μας την αγωνιστική περίοδο 2009-2010 όπου και τερμάτισε πρώτη και αήττητη στην Α2 Εθνική κατηγορία με 25 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και ανήλθε στην Α1 και την αγωνιστική περίοδο 2007-2008 όπου η ομάδα μας τερμάτισε πρώτη και αήττητη στη Β Εθνική με 24 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και ανήλθε στην Α2.

ΠΑΟΚ-Πειραματικό 1-3(25-21,22-25,19-25,22-25)
Πειραματικό(Μπελουμπέκωβ): Διαμαντή(C),Καμφορίδου,Νικολού,Γκινάλη,Αλτίνη,Μάυρου,Μασούρα,Κίτσου,Γιαννώτα,Αντωνίου,Τζοβένου,Κοντού,Φουτσιτσάκη(λ),Βουτσά(λ)

Επιπλέον, το Σάββατο ολοκληρώθηκε και το πρωτάθλημα κορασίδων με τα κορίτσια μας να χάνουν στον τελευταίο τους αγώνα από την ομάδα του Κεραυνού Αγίου Παύλου στις λεπτομέρειες με 1-3 σετ.

Πειραματικό-Κεραυνός Αγίου Παύλου 1-3(23-25,25-21,26-28,22-25)
Πειραμα

τικό(Κουτσιανικούλη): Κοντού(C),Ιωάννου,Μπουγιουκλή,Σαραντή,Κετεντζόγλου,Σαρηγιάννη, Τσουμάνη,Πλιάκη,Καραλόγλου,Αγάθου,Βασιλικού,Τερζή(λ)