Friday, April 14, 2017

Σημαντική νίκη για τις παγκορασίδες μας

Μία σημαντική νίκη πέτυχαν οι παγκορασίδες μας στον 1ο αγώνα της Γ' Φάσης του πρωταθλήματος παγκορασίδων καθώς επιβλήθηκαν του ΑΣΚ Λαγκαδά με 3-2 σετ μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα. Τα κορίτσια μας μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν από την αρχή του πρώτου σετ με μία διαφορά 4 πόντων. Η ομάδα του Λαγκαδά όμως μείωσε τη διαφορά και πέρασε μπροστά με 10-12. Σε εκείνο το σημείο, τα κορίτσια μας δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το παιχνίδι και η ομάδα του Λαγκαδά ξέφυγε στο σκορ κερδίζοντας το σετ με 14-25. Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια μας μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 12-7 και 17-12. Η ομάδα του Λαγκαδά και πάλι πίεσε και ισοφάρισε σε 20-20 και το παιχνίδι κρίθηκε στο 25-23 υπερ της ομάδας μας.Στο τρίτο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ από τον 1ο πόντο με τον Λαγκδά να ξεφεύγει με 17-20 και να φτάνει μία ανάσα από την κατάκτηση του 3ου σετ καθώς προηγήθηκε με 22-24. Τα κορίτσια μας όμως δεν παράτησαν το σετ, το γύρισαν και το κέρδισαν με 26-24. Στο επόμενο σετ, και πάλι το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 18-19 όπου εκεί η ομάδα του Λαγκαδά με ένα σερί ξέφυγε και έφτασε στη νίκη με 20-25 οδηγώντας τον αγώνα στο tie-break. Εκεί λοιπόν η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά και έφτασε στην αλλαγή τερέν με 8-2, ο Λαγκαδάς μείωσε σε 8-5, η ομάδα μας προηγήθηκε με 13-8, ο Λαγκαδάς μείωσε σε 13-9 αλλά τα κορίτσια μας κατάφεραν και κέρδισαν το σετ με 15-9 πετυχαίνοντας έτσι μία σημαντική νίκη για τον Α' Όμιλο της Γ' Φάσης του πρωταθλήματος παγκορασίδων στην οποία συμμετέχουν οι 16 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος Ε.Πε.Σ.Θ.
Επόμενος αγώνας το Σάββατο 22/4/2017 στις 15:30 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Βότση με αντίπαλο την ομάδα του Π.Ο Μουδανίων.

Πειραματικό-ΑΣΚ Λαγκαδά 3-2(14-25,25-23,26-24,20-25,15-9)
Πειραματικό(Κουτσιανικούλη):Τριανταφυλλίδου(C),Tσουμάνη,Μπουγιουκλή,