Friday, November 17, 2017

"Έσπασε το ρόδι" για το γυναικείο μας!!!(Φωτογραφίες Αθανάσιος Σγουρός)

Φώτο Αθανάσιος Σγουρός

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής Γυναικών σημείωσε το γυναικείο μας καθώς την Κυριακή 11/11/2017 επικράτησε με 3-2 σετ της δυνατής ομάδας της Αναγέννησης Ρυσίου.
Το παιχνίδι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών που γέμισε το γήπεδο του Βότση και στα 5 σετ. Στο πρώτο σετ, το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, με την ομάδα μας να ξεφεύγει στο τέλος και να επικρατεί με 25-20. Στο επόμενο, η ομάδα του Ρυσίου ήταν αυτή που απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή κερδίζοντας τελικά το σετ με 20-25. Στο επόμενο σετ, τα κορίτσια μας βρέθηκαν από την αρχή μπροστά στο σκορ και έφτασαν μέχρι το 24-19, με τα κορίτσια του Ρυσίου να κάνουν την ανατροπή και να φτάνουν στο 24-25 αλλά τελικά τα κορίτσια μας κατάφεραν να επικρατήσουν με 27-25. Στο επόμενο, η ομάδα του Ρυσίου ήταν αυτή που βρέθηκε από την αρχή μπροστά και έφτασε στην κατάκτηση του τέταρτου σετ οδηγώντας τον αγώνα στο tie-break. Εκεί, τα κορίτσια μας έδειξαν περισσότερο αποφασισμένα για να πάρουν την πρώτη τους νίκη, προηγήθηκαν με 8-4 στην αλλαγή και 12-6. Η ομάδα του Ρυσίου έκανε την ανατροπή μειώνοντας σε 14-13, με τις αθλήτριες μας να επικρατούν τελικά με 15-13!!!

***Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η πρώτη συμμετοχή στη γυναικεία ομάδα της 14χρονης αθλήτριας του Συλλόγου μας Τσώνης Βίκυς που αγωνίζεται στο τμήμα παγκορασίδων και κορασίδων.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 18/11/2017 στο Γ.Κατσάνης με αντίπαλο την ομάδα του Ηρακλή στις 18:00

Πειραματικό-Αναγέννηση Ρυσίου 3-2(25-20,20-25,27-25,20-25,15-13)
Πειραματικό(Μανθάτης):Σαλταφερίδου(C),Κατσίμαγκλη,Νέτζα,Μανωλοπούλου,

Καφαλτζή-Ζίκου,Κύρλα,Κολοκοτρώνη,Καραδήμου,Καψαχείλη,Θωμοπούλου,Στούμπου, Τσώνη,Νικήσιανλη(λ),Κοντραφούρη(λ)